Mayıs Ayı Şirket Rakamları Ekonomide Endişe Veriyor » Haber Gazeten | haber, haberler, son dakika haberler, güncel haberler, spor haberleri Habergazeten – Türkiye ve Dünya genelindeki haberleri güncel şekilde ziyaretçisine sunan haber sitesi
Ana Sayfa Ekonomi 16 Haziran 2017 368 Görüntüleme

Mayıs Ayı Şirket Rakamları Ekonomide Endişe Veriyor

Mayıs ayı yeni şirket kurulma istatistik rakamları alarm veriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin dönemsel olarak açıkladığı şirket verilerine göre, mayıs ay’ı içerisinde yeni kurulan şirket sayısında nisan ayına göre % 3.07 oranında azalma olduğu vurgulanmakta.

TOBB Tarafından Açıklanan İstatiksel Veriler 

Mayıs ayında kurulan yeni şirketlerin sayısı, nisan ay’ı ile karşılaştırıldığında %3.07 oranında düşme kaydedilirken, yine aynı ay içerisinde kurulmuş olan kooperatiflerin sayılarında nisan ayına göre %2.13 oranında bir azalma tespit edildi. İstatistiksel düşüş oranlarına küçük şirketlerin kurulma sayısal bağıntıları da göze çarpmaya başladı. Mayıs ayında küçük şirket kurulma oranlarıda % 10.64 oranında düştüğü gözlendi. Bu rakamın genel anlamda ekonomiye yansıması para tarfiğininde küçüleceği anlamına geliyor. Yine TOBB verilerine göre kapanan şirket sayısında mayıs ay’ı verileri oldukça can sıkıcı. Bir önceki aya göre mayıs ayında kapanan şirket sayısı %8.20, kapanan küçük şirketlerin oranı %9.88 arttı. Veriler ışığında görülen tek olumlu yansıma kapanan kooperatif sayısının nisan ayına göre mayıs ayında %11.54 azalmış olması.

Kapanan Şirketlerin Sayısı Hızla Artıyor

Bir yıllık istatistikler incelendiğimizde 2016 Mayıs ve 2017 Mayıs ayları karşılaştırması yapıldığında alınan değerler ekonomide gelişen tehlikenin boyutlarını daha net görmemizi sağlıyor. Mayıs 2017 Tarihi itibariyle kapanan şirketlerin sayısı Mayıs 2016 tarihinde kapanan şirketlerin sayısına göre % 56.83 oranında artış gösterdiğini görmekteyiz. Yine mayıs ayı 2016 -2017 yılı karşılaştırmaları yapıldığında kapanan küçük şirketlerin sayısının da % 17.48 oranında artış olduğu saptanmıştır.

Mayıs ayında kapanan şirketlerin sektörel çalışma grafiğini incelediğimizde karşımıza çıkan tablo şu şekilde olmakta.

Toptan Perakende Ticaret Şirketi Motorlu taşıt ve Motorsiklet Tamir Bakım Şirketi  254

İnşaat Şirketleri 155

İmalat Sektörü Şirketleri 110

Küçük Şirket Bazında 

Toptan Perakende Ticaret Şirketi 571

İnşaat Şirketi 198

İmalat Sektörü 109

 

 

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

sesli sohbet