Klima Fiyatlarının Yüksek Olmasına Kızdı 60 TL ye Kendi Klimasını Yaptı » Haber Gazeten | haber, haberler, son dakika haberler, güncel haberler, spor haberleri Habergazeten – Türkiye ve Dünya genelindeki haberleri güncel şekilde ziyaretçisine sunan haber sitesi
Ana Sayfa Ekonomi 18 Haziran 2017 589 Görüntüleme

Klima Fiyatlarının Yüksek Olmasına Kızdı 60 TL ye Kendi Klimasını Yaptı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yaşayan Ömer Genç isimli vatandaş atölyesinde kullanmak amacıyla klima almak istediğinde, piyasa fiyatlarının bütçesini aştığını görmesi ile birlikte daha ekonomik olarak klima edinmenin yollarını araştırdı. Klima fiyatlarının yüksek olması, soba ustası olarak geçimini sağlayan Ömer Karagenç’e kendi hava soğutucusunu yapma düşüncesini aşıladı.

Soba ustası olan vatandaşımız kendi oluşturduğu düzenek ile sanayi sitesinde bulunan atölyesinde oda sıcaklığını 7 derece birden düşürecek olan düzeneği yaklaşık 60 TL’ye mal ettiğini açıkladı.

60 TL’ye Oluşturduğu Düzeneğin Aslı

Hava sıcaklıklarının artması  ile birlikte dükkanında soğutucu ihtiyacı doğan vatandaşımız, bir mağazada görerek çalışma sistemini incelediği hava soğutucusunun benzer çalışma prensibi ile aynısı yapabileceğini anladıktan sonra kendi klimasını üretmek için malzeme arayışlarına girişti. Düzeneği planlayan Karagenç, üreteceği soğuk ısıyı  iş yerine hızlı ve eşit yayabilmek için öncelikle 60 TL’ye bir pervane satın aldı.Kullanılmayan eşyalar arasında bulduğu topraktan yapılmış bir küp’ü soğutma buz kabı olarak kullanmaya kara verdikten sonra küpün kenarlarına soğuk havanın çıkış yapabilmesi için delikler açtı. Deneme yanılma testler sonrasında soğutucusunu performanslı olarak çalıştırmayı başaran  Ömer Karagenç, küpün içine koyduğu buz kalıbı ile soğuttuğu havayı oratama dağıtacak düzeneği sayesinde yüzlerce lira soğutucu masrafından kurtulmuş oldu. Son derece basit bir çalışma prensibine dayanan düzenek sayesinde kullanılmayan eski bir eşyaya da işlev kazandırmış olmaktan mutlu olduğunu ifade etti.Kendi ekonomisine böylelikle katma değer kazandırdığını söyleyen Elbistanlı soba ustası vatandaş, düzeneği sayesinde yaklaşık 30 Metrekarelik bir ortamı 1 saat içerisinde 30 dereceden 22 dereceye düşürebildiğini, aynı işlevi yapan cihazların mağaza fiyatlarının 400 liradan başladığını hatırlatarak, büyük soğutma cihazları ile kıyaslanacak bir şey olmasada işlerini gördüğünü ve yeterli olduğunu sözlerine ekledi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

sesli sohbet