İlk Liberal Cami Berlin de Açıldı » Haber Gazeten | haber, haberler, son dakika haberler, güncel haberler, spor haberleri Habergazeten – Türkiye ve Dünya genelindeki haberleri güncel şekilde ziyaretçisine sunan haber sitesi
Ana Sayfa Dünya 16 Haziran 2017 532 Görüntüleme

İlk Liberal Cami Berlin de Açıldı

Alışılagelmiş cami kültürünün dışında bir anlayışla, inananların ibadetine açılan İbn Rüşd Goethe Camisi Berlinde yaşayan müslümanların ve tüm dünyanın gözlerini bir anda kendi üzerine çevirmeyi başardı.

Farklılığını vurgulayan adı ile akıllarda kalan cami, İbn Rüşd ve Gothe isimlerini bir araya getirerek doğu ve batının önder düşünürlerine atıfta bulunarak misyonunu öne çıkartmakta.

Kurucusu Önder Ateş tarafından açılışı yapılan cami de güvenlik gerekçesine dikkat çekilerek peçe burka gibi sembol kıyafetler ile giriş yasaklanmış durumda. Açılışı yapılan ve ilk Cuma namazının kılındığı cami de, kurucu Önder Ateş’in hayali ise caminin kadın erkek mezhep gözetmeden yada cinsel tercih kimlikleri gözetmeden herkesin yan yana ibadet edebilmesi.

Caminin kurucusu Önder Ateş, ibadethanenin yapımın 8 yıl sürdüğünü çok zorluklarla karşılaştığını ama hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kendisini modern liberal müslüman olarak tanımlayan Ateş,  islamcı terör tanımlaması ile islam dininin adının kötülenmesinden çok rahatsız olduğunu ve liberal müslümanların islamın gerçek modern yüzü olduğunu ifade etti.

Liberal İslami Cami Berlin’de Moabit Johannis Protestan Kilisesi’nin üçüncü katında inanların ziyaretine açık.

Etiketler:


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Seçim kavgası iç savaş gibi!

Seçim kavgası iç savaş gibi!

sesli sohbet