İçişleri Bakanlığınca Üç Belediye Başkanı Görevden Alındı » Haber Gazeten | haber, haberler, son dakika haberler, güncel haberler, spor haberleri Habergazeten – Türkiye ve Dünya genelindeki haberleri güncel şekilde ziyaretçisine sunan haber sitesi
Ana Sayfa Siyaset 16 Haziran 2017 230 Görüntüleme

İçişleri Bakanlığınca Üç Belediye Başkanı Görevden Alındı

İçişleri bakanlığının başlattığı, haklarında açılan adli ve idari soruşturmalar neticesinde üç belediye başkanı’da görevlerinden uzaklaştırıldı.

Görevden Uzaklaştırılan Belediye Başkanları Ve Gerekçeler

Daha öncesinde AKP’den ihraç edilen Adana Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk ile Ankara Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan ve yine AKP’den istifa etmiş olan Kayseri Sarıoğlan Belediye Başkanı Ali Osman Yıldız, bakanlık tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.

AKP disiplin kurulu kararınca partisinden ihraç edilen Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk başkanlık görevini bağımsız olarak yürütmekteydi. Partisinden ihraç edilmesi gerekçesi ise belediye başkan yardımcılığına eşini (Hatice Kübra Öztürk ) atayarak nüfuzunu kötüye kullanmak ve imara dayalı uygulamalarda maddi çıkar elde etmek iddiaları olmuştu.

MHP’den Belediye Başkanı seçilmesinin ardından sürpriz bir kararla AKP’ye geçen Sarıoğlan Belediye Başkanı Ali Osman Yıldız, geçtiğimiz Aralık ayında partisinden istifa ederek bağımsızlar arasında katıldı ve başkanlık görevini bağımsız olarak yürütmekteydi, halen hakkında isnat edilen suçlamalar gereği 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasında devam edilmekte.

4 Ekim 2017 Tarihinde yeniden mahkeme karşısına çıkacak olan Ali Osman Yıldız hakkındaki suçlamalar, ihaleye fesat karıştırma – ihalelerde elden para alma – kum ocağından çıkartılan kumun değerinden ucuza satışı gibi suçlamaların yanı sıra, zimmet – irtikap – resmi alım satıma fesat karıştırma – rüşvet gibi ağır ithamlar karşısında yolsuzlukla mücadele kanunu çerçevesinde yargılanacağı bildirilmekte. Ali Osman Yıldız yaptığı açıklamada kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgisi olmadığını parti içi çekişme ve bir başka partinin belediye çalışanı ile aralarındaki çekişmeden kaynaklandığını söyledi.

Etiketler:


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

sesli sohbet