Almanya İmam Olarak Çalışacaklar İçin Şartları Değiştirme Kararı Aldı » Haber Gazeten | haber, haberler, son dakika haberler, güncel haberler, spor haberleri Habergazeten – Türkiye ve Dünya genelindeki haberleri güncel şekilde ziyaretçisine sunan haber sitesi
Ana Sayfa Dünya 17 Haziran 2017 210 Görüntüleme

Almanya İmam Olarak Çalışacaklar İçin Şartları Değiştirme Kararı Aldı

Almanya İçişleri Bakanlığı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) idaresinde bulunan Çalışma Bakanlığı ve Dış işleri Bakanlığı delegelerinin oluşturduğu ortak çalışma neticesinde ülkede görev yapmakta olan imamların din görevlilerin çalışma şartlarında yeni değişimler konusunu değerlendirdikleri bildirildi.

Planlanan değişiklikler içerinde ilk ele alınan konunun görev yapacak imamların Almanca diline hakim olmaları ve ülkeye giriş öncesinde bunu kanıtlamak zorunda olmaları konusu değerlendirildi.

Halen Almanya da görev yapan imamlar için almanca ya hakim olma gibi bir mecburiyet gereği ve Alman istihdam bürosundan izinler alınması gibi koşullar  bulunmuyor.

Kanunlarda yapılması düşünülen yenileştirmelerle birlikte, istihdam bürosunun izni ve halen Almanya da görev yapmakta olan imamlar için Almanca diline hakimiyetlerini ispatlama mecburiyeti getirilmesi de gelen bilgiler arasında.

Neden Böyle Bir Karar Öngörülmekte

Yetkililerden alınan bilgiler ışığında Almanya son iki yıldır gelen mülteci akımının artışı ile birlikte özellikle İslam coğrafyasından gelen mültecilerin sayısındaki artışa dikkat çekerek mültecilerin entegrasyonunda sorunların artışına izin vermemekte kararlı görünüyorlar. Entegrasyon sürecini daha az sorunla yönetmek isteyen Alman hükümeti özellikle Mülteci akımında müslümanların sayısal çoğunluğunu ve sayının artışını değerlendirerek, ülkeye giriş yapan imamların Almanca bilmemeleri veya yeterli düzeyde Almanca bilmemelerinin mülteci entegrasyon sürecini dahada zorlaştıracağı konusunda hem fikirler.

Bu değerlendirmeler sonucunda en doğru çözümün imamların iyi derece Almanca bilmelerinin çok daha doğru olacağını düşünen hükümet yetkilileri böyle bir uygulamayı derinlemesine değerlendirdiklerini ve gelecek dönemde uygulamaya geçeceklerini belirtmekteler.

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

sesli sohbet