16 Nisan Referandumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde » Haber Gazeten | haber, haberler, son dakika haberler, güncel haberler, spor haberleri Habergazeten – Türkiye ve Dünya genelindeki haberleri güncel şekilde ziyaretçisine sunan haber sitesi
Ana Sayfa Güncel 16 Haziran 2017 203 Görüntüleme

16 Nisan Referandumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde

Ardında büyük tartışmalar bırakan 16 Nisan Referandumu ile ilgili tartışmalar hız kesmiyor. Referandum sonrası sonuçların açıklanma süreci içerisinde YSK’nın aldığı kararlar, sosyal medyada paylaşılan oyların manüple ediliş videoları hakkında gelişen tartışmalar referandum sonuçlarına gölge düşürmüştü. Özellikle YSK’nın mühürsüz oyların tamamını EVET olarak kabul etmesi ile birlikte başa baş giden EVET-HAYIR sonuçlarını belirleyici en büyük etken olmuş ve referandumdan EVET kararı çıktığı YSK tarafından onaylanmıştı.

Sonuçların açıklanması ile birlikte konu’nun AİHM ( Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi )’e taşınması gerektiği konusunda kamu oyu oluşmuştu.

Bugün itibariyle, bir gurup sivil toplum örgütü ve bireysel başvurular ile konu resmi olarak AİHM’e taşındı. Başta Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Halkevleri ve Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı olmak üzere bazı kuruluşlar ile birlikte 8 bireysel başvuru  AİHM’e dava için başvuruda bulundu.

Başvuru gerekçeleri olarak özellikle YSK’nın 560 sayılı itirazlara red kararı almasının ve YSK kararlarına iç hukuk yollarının kapalı ve tartışılamaz olmasının etken olduğu bildirildi.Ayrıca başvuru gerekçesinde YSK kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 13.Maddesine aykırı olduğu görüşü bildirildi.

Çoğunluğunun CHP’li olduğu 200 den fazla kişinin oluşturduğu bir gurup ile başvurunun tamamlandığı ve AİHM’in bu başvuruyu esas olarak görüşüp görüşmeyeceği henüz kesinlik kazanmadı, görüşme takvimi belirlenmedi.

Başvuru sonrası gurup Avrupa Konseyi binası önünde toplanarak CHP tarafından düzenlenen Adalet Yürüyüşü eylemine destek verdi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

sesli sohbet